Działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

Działania „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”

12 maja 2022 roku na terenie województwa łódzkiego przeprowadzone zostaną działania pod nazwą „Niechronieni Uczestnicy Ruchu Drogowego”. Celem działań jest wzmocnienie bezpieczeństwa pieszych, rowerzystów, motorowerzystów tych użytkowników dróg, którzy nie są chronieni karoserią pojazdu, a przeciwnie są najbardziej zagrożeni kontaktem z nią.

W 2021 roku na terenie województwa łódzkiego doszło do 2309 wypadków(w tym 342 wypadki na przejściach dla pieszych i przejazdach dla rowerzystów), w których zginęło 191 osób ( w tym 20 osób zginęło na przejściach dla pieszych).Spośród wielu przyczyn wypadków drogowych z udziałem niechronionego uczestnika ruchu drogowego  na pierwszy plan wysuwa  się najechanie na pieszego. W wyniku najechania na pieszego śmierć poniosło 46 pieszych co stanowiło  24,1% ogółu ofiar śmiertelnych.  Niestety nadal  pomimo podejmowanych przez Policję wielu działań profilaktycznych i edukacyjnych,  a także zmienionym w 2021 roku przepisów kodeksu drogowego w wielu przypadkach, w dalszym ciągu przejścia dla pieszych  nie gwarantują  pieszym bezpiecznego   przekroczenia jezdni.

Dlatego 12 maja 2022 roku od wczesnych godzin porannych   funkcjonariusze drogówki w całym garnizonie łódzkim wezmą pod lupę  zachowania kierowców wobec pieszych, zwłaszcza w obrębie oznakowanych przejść dla pieszych, ale też bacznie przyjrzą się zachowaniom samych pieszych. Policjanci swoim nadzorem obejmą   miejsca, które są szczególnie niebezpieczne, np. przejazdy dla rowerzystów przejścia przez ruchliwe jezdnie, a także miejsca w których w przeszłości dochodziło do potrąceń pieszych lub lokalizacje w których piesi nie stosują się
do obowiązujących przepisów. Pod czujne oko mundurowych trafią nie tylko piesi ale również cykliści.

Nasze działania to apel do uczestników ruchu drogowego, aby  szczególnie na przejściach dla pieszych ale i w ich pobliżu zawsze zwiększali  swoją uwagę i przede wszystkim zachowywali szczególną ostrożność. Przypominamy  ażeby piesi podczas przekraczania jezdni, bez względu na posiadane pierwszeństwo, zawsze pamiętali o obserwacji pojazdów oraz  nie używali telefonów komórkowych. Zwracamy też  uwagę na to by kierujący pojazdami widząc znak informacyjny o przejściu dla pieszych, zgodnie z przepisami zmniejszyli  prędkość i co bardzo ważne  zwiększyli swoją uwagę. Apelujemy również  do pieszych żeby każdorazowo  przekraczając jezdnię  zastanowili się czy kierowca może  ich dostrzec? I to co najistotniejsze,  czy sam fakt wejścia na jezdnię jest w danym  momencie bezpieczny.

Źródło: Komenda miejska Policji w Pabianicach

 

Previous Muzeum Miasta Pabianic zaprasza na Noc muzeów
Next Spotkanie z pabianicką policją

Może to Ci się spodoba

Przyszła zapłacić kaucję za zatrzymanego chłopaka – zapomniała, że sama jest poszukiwana !

Policjanci z V Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 38 letniego mężczyznę, który posiadał przy sobie środki odurzające. Podczas zatrzymania okazało się, że mężczyzna jest poszukiwany do odbycia kary więzienia bądź

Kolejna osoba zajmująca się nielegalnym procederem rozliczona przez policjantów

Policjanci Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą przedstawili zarzuty 52-letniej mieszkance gminy Szczurowa, która wytwarzała wyroby tytoniowe bez wymaganego zezwolenia. To już kolejna w tym tygodniu sprawa dotycząca nielegalnego towaru zrealizowana

Uderzenie w biznes narkotykowy

Zatrzymane 3 osoby, zabezpieczone narkotyki, pieniądze, telefony komórkowe i sprzęt dealerski. To efekt działań, jakie przeprowadzili w zeszłym tygodniu gorliccy policjanci na terenie dwóch powiatów. Policjanci pracujący nad śledztwem dotyczącym

Przez kilka tygodni nękał swoją dziewczynę

Policjanci z V Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 45-letniego mężczyznę, który nękał byłą partnerkę. Stalker nękał kobietę SMS-ami, telefonami, a także nachodził ją w miejscu zamieszkania i w pracy.  Decyzją

17-letni Belg na wycieczce szkolnej zdemolował zaparkowany przy Rynku Głównym samochód osobowy

Policjanci z I Komisariatu Policji w Krakowie zatrzymali 17-letniego obywatela Belgi – przebywającego w Krakowie na wycieczce szkolnej. Chłopak wracając z nocnej imprezy zniszczył samochód zaparkowany na jednej z ulic

23-latek z amfetaminą i marihuaną zatrzymany przez bocheńskich policjantów

Policjanci wydziału kryminalnego z bocheńskiej policji zatrzymali 23-letniego mieszkańca powiatu myślenickiego, który posiadał przy sobie amfetaminę i marihuanę. Dzień później w ręce policjantów wpadł również mężczyzna, który udzielał narkotyki zatrzymanemu

0 Comments

Brak komentarzy!

You can be first to comment this post!

Zostaw odpowiedź